Blog

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma (bleaching); çeşitli nedenlerden dolayı beyazlığını ve parlaklığını kaybetmiş olan dişlerin iki farklı yolla yeniden beyaz rengini kazanması için uygulanan tekniklere verilen genel bir terimdir.

Bu iki teknik;
• Ofis tipi diş beyazlatma
• Ev tipi diş beyazlatma olarak adlandırılmaktadır.

Ofis Tipi

Bu uygulama klinik ortamda direkt diş hekimi tarafından uygulanmaktadır ve kalıcılık süresi bakımından ev tipine göre daha uzun süreli, daha etkili bir işlemdir.
Uygulama esnasında yüksek peroksit oranı olan beyazlatıcı ajanlar kullanılarak diş minesinin kaybettiği parlaklık dişlere kazandırılıyor.

İşlem yapılmadan önce hastaya diş taşı temizliği önerilir.
Leke problemi ve renk değişimi olan bölgeler ile özel olarak ilgilenilir.
Kaç seans uygulama yapılması gerektiği kişinin ihtiyacına göre diş hekimi tarafından belirlenmektedir.. Küçük çaplı işlemlerde tek seans yeterli olabiliyor.
Hastalar uygulama öncesinde gülüşünün önce ve işlem bitim fotoğrafını çekerek işlem sonrası nasıl bir farklılık olduğunu daha iyi fark edebilirler.

Ev Tipi

Bu uygulamayı tercih eden hastaların ağız içerisinden ölçüler alınıp, dişleriyle birebir uyumlu şeffaf plaklar hazırlanmaktadır.
Birey bu süre zarfında şeffaf bloklar içerisinde kendisine verilen beyazlatıcı ajan tüplerini kullanır. Seans sırasında bireyin diş hekimi tüplerin nasıl kullanılacağını açıklayacaktır.

Diş Beyazlatma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diş beyazlatma tedavisi sigara kullanan, kafein bağımlısı ve sürekli çay – kahve, kola gibi asitli içecekler tüketen hastalar tarafından en çok tercih edilen tedavi türüdür. Uygulama sonrasında bu gibi durumlara dikkat etmek gerekir.  Aksi durumda hastanın kısa bir süre içerisinde yeniden dişlerinde sararma ve lekelenme gibi problemlerin görülmesine yol açabiliyor.

Beyazlatma tedavisi alındıktan sonra dişlerin gerekli bakımları düzenli ve aksatılmadan yapılmalıdır. Düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıkları edinilmelidir.
Beyazlatma işlemi sonrası ilk günlerde dişlerde hassasiyet olabilmektedir. Bu süreçte çok soğuk veya sıcak yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi tedaviyi olumsuz etkilemektedir.

Diş Eti Hastalıkları bölümü ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için diş eti hastalıkları sayfamıza göz atabilirsiniz.

Atakent DişHalkalı Diş TEMADENT İSTANBUL DENTAL CLINICS

Hemen Ara! 0212 693 1155
Whatsapp’tan Bize Yazın!