Blog

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı diş ve diş etlerinin çeşitli restorasyonlar ve/veya uygulamalarla estetik ve doğal bir görünüme kavuşturulmasını sağlayan kapsamlı bir tedavi prosedürüdür. Gülüş tasarımında diş ve dişetlerinin görünümü değerlendirilirken hastanın yüz şekli, ten rengi, dudak pozisyonu, gülme hattı bir bütün olarak ele alınır. İlk randevuda hastanın mevcut gülümsemesi fotoğraflar, geleneksel veya dijital ölçülerle kayıt altına alınır. Bu kayıtlar üzerinden hastanın istekleri doğrultusunda bir planlama yapılır.

Planlamaya ilk eklenecek işlemler eğer varsa sağlıksız diş ve diş etlerinin tedavisidir. Sonrasında estetik planlama kısmında diş, diş eti ve dudak pozisyonu değerlendirilir. Eğer dişetlerinde estetiği bozan asimetriler, gummy smile(gülümserken dişetlerinin normalden fazla görünmesi) gibi durumlar varsa diş eti estetiği uygulamaları planlamaya dahil edilir. Nihayetinde hastanın beklentileri ve sağlıkla ilgili gereksinimler doğrultusunda dişler üzerinde yapılacak uygulamalara karar verilir. Bu uygulamalar arasında diş beyazlatma, estetik dolgular, laminate venerler, e-max kaplamalar , zirkonyum esaslı kaplamalar, porselen kaplamalar, diş eksikliği varsa implant ve köprü uygulamaları sayılabilir. İlk randevuda planlanan tedavi fotoğraflar ve ölçü kayıtları üzerinde tasarlanarak geçici restorasyonlar ile hasta ağzında işlemlere başlanılmadan hastaya gösterilebilir.

Bu tedavilerin dışında çapraşıklık vakalarında şeffaf plaklar veya tel tedavisi ile dişlerin düzgün sıralanmasını sağlayan dolayısı ile gülüşü daha estetik hale getiren ortodontik tedaviler de gülüş tasarımı prosedürleri içerisinde yer alır. Gülüş tasarımında nihai hedef olabilecek en az uygulama ile estetik ve doğal gülümsemeyi elde etmek olmalıdır.